Get Adobe Flash player

Vďaka lekárskemu povolaniu som spoznal veľa skvelých osobností. Moje niekdajší kamarátka herečka Helena Růžičková schudla kedysi na mojej klinike o 60 kilogramov. Bulvár bol vtedy plný článkov o jej chudnutí. Spomínam na to aj v jednej zo svojich knižiek, v Univerzite chudnutie: Pani Helenka chodila vtedy na aplikácie elektronického aerobiku. A keď kúru ukončila, zhodila veľa zo svojej hmotnosti. Pani redaktorka denníka Expres, pani Jarmila K., ktorá tiež chodila chudnúť, sa spýtala: „Pani Růžičková a môžeme o tom napísať do novín?“ Helenka to odsúhlasila, dokonca došlo na fotenie a asi za týždeň sa objavil v Expresu článok HELENA RŮŽIČKOVÁ SCHUDLA O 21 centimetrov v páse. A pretože tam bolo uvedené aj to, že tým doktorom, ktorý to dokázal, som ja, strhla sa po nasledujúce mesiace pred mojou klinikou búrka: d avy chudnutie-chtivých klientiek upchali širokú ulicu tak, že polícia musela odkloniť dopravu. Denník Expres už zanikol, Vinohradská pobočka môjho Inštitútu lekárskej regenerácie a kozmetiky už neexistuje a Helenka Růžičková medzi nami nie je.  Nebola to len Helenka, koho som mal možnosť zo slávnych osobností spoznať. Mnoho rokov som spolupracoval s Magdou Pavelekovou pri vytváraní relácie o chudnutí Tak už dosť. Vtedy v 90. rokoch to bol najpopulárnejší publicistický program Slovenskej televízie. Okrem pani Magdy so mnou v ňom účinkovali aj Eva Krížiková a zo slovenských lekárov Igor Bukovský. Chudnutie so mnou tak cez televíziu absolvovali tisícky slovenských televíznych divákov.

Dopadl na mňa odlesk aj také osobnosti, akou bol pán prezident Václav Havel. On ale nebol mojim pacientom. Pacientkou môjho otecka bola jeho prvá žena, pani Olga Havlová. Ja som mal možnosť pracovať pre nadáciu, ktorú založila druhá manželka, pani Dagmar Havlová – Veškrnová. Nadácia Vize 97 Dagmar a Václava Havlových ma priviedla k neziskovému sektoru a charite. Management zdravotníctva a sociálnej práce je dnes jedným z predmetov, ktorého výučbu garantujem na 1. lekárskej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe.

Vzorem húževnatosti a pracovitosti je pre mňa môj kamarát profesor Rajko Doleček. Lekár z ostravskej fakultnej nemocnice, ktorý vo veku 92 rokov stále ordinuje. Idol mnohých generácií, nestor československej obezitológie. Rajko bol kamarátom už môjho otca. A my dvaja sme spoločne pre medikov 1. lekárskej fakulty UK zaviedli predmet Monitoring a terapie obezity a spoločne sme napísali Nebezpečný svet kalórií očami troch lekárov. Knižku s nami písala v Česku mediálne známa pani doktorka Kateřina Cajthamlová a kmotrom knihy bol jej kolega z programu Ste to, čo jete, Ing. Petr Havlíček.

<převzato ze streda.com>